skip navigation

Fall Practice Times

FALL TRAINING SCHEDULE

August 13 - October 30

Field FORMAT

BIRTH YEAR

Age

TEAM NAME

2018/19 COACH

2018/19 TEAM MANAGER

FALL PRACTICE LOCATION 

FALL PRACTICE DAY

FALL PRACTICE TIME

4v4

2012

U07B

United FC KS- 12B-GR

Alec Hickman

 

Derby West

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2011

U08B

United FC KS- 11B-GR

Tom Meares

Amanda Bussa

Derby West

Mon / Wed

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-GR

John Bache

Kelly Smith 

Pembroke Park

Tue/Thur

6:30-8:00pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-WH

Tom Meares

Wendy Hipsky 

Pembroke Park

Tue/Thur

6:30-8:00pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-BLK

Alex Garner

Kate Jardine

Pembroke Park

Mon / Wed

5:00-6:30pm

9v9

2009

U10B

United FC 09B-GR

John Bache

Matt Wind

Pembroke Park

Tue /Thur

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10B

United FC 09B-WH

Alex Garner

Erik Edoff

Pembroke Park

Mon/Wed

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11B

UFC 08B-GR

John Bache

Kristen Rondeau

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11B

UFC 08B-WH

John Bache

Cheryl Morey

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11B

United FC 08B-BLK

Tom Meares

 

Pembroke Park

Tue /Thur

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-GR

Greg Perkins

Joe Pawlowski

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-RED

Greg Perkins

Chad Krueger/Cadace Glasgow

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLUE

Alex Garner

Ken Sachs

Derby

Tue /Thur

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLK

Norman Power

Monica Hawes

Derby

Tue /Thur

5:00-6:30pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-GR

Greg Perkins

Brandy Stice

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-WH

Craig Doble

Sofia Bourkoulas

Derby Main

Mon / Wed

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-GR

Greg Perkins

Kim Miesel

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-WH

Craig Doble

 

Derby Main

Mon / Wed

5:00-6:30pm

11v11

2004

U15B

UFC 04B-BLUE (GAP)

Craig Doble

Joe Pawlowski

Derby Main

Tue/Thur

6:30-8:00pm

Field FORMAT

BIRTH YEAR

Age

TEAM NAME

2018/19 COACH

2018/19 TEAM MANAGER

FALL PRACTICE LOCATION 

FALL PRACTICE DAY

FALL PRACTICE TIME

4v4

2012

U07G

United FC KS 12G-GR

Alec Hickman

 

Derby West

Thursday

5:00-6:30pm

7v7

2011

U08G

United FC KS 11G-GR

Alec Hickman

Kate Ordway

Derby West

Mon / Wed

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-GR

Mark Hanna

Heather Slapak

Derby West

Tue/Thur

6:30-8:00pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-WH

Tony Boos

Lisa Birkett

Derby West

Monday/Thursday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-GR

Mark Hanna

Amy Drouillard

Pembroke Park

Mon/Wed

6:30-8:00pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-WH

Mark Hanna

Jen Benavides

Pembroke Park

Tue /Thur

4:50-6:20pm*

7v7

2009

U10G

United FC 09G-BLK

Alex Garner

Michelle Duncan

Derby West

Tue/Thur

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11G

UFC 08G-GR

Jessica Muftari

Jessica Schwartz

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-RED

Jessica Muftari

Christine Salkowski

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-BLUE

Mark Hanna

Nic Farquhar

Pembroke Park

Mon / Wed

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12G

UFC 07G-GR

Jamie Huff

Erik Edoff

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12G

United FC 07G-WH

Mark Camaj

Amy Drouillard

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

5:00-6:30pm

11v11

2006

U13G

UFC 06G-GR

Mark Camaj

Robin Riutta

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13G

United FC 06G-WH

Jamie Huff

Brooke Keith

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

5:00-6:30pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-GR

Mark Camaj

Jeni Beckeman

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

8:00-9:30pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-WH

Mark Camaj

Miea Loiselle

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

8:00-9:30pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-GR

Jake Zammit

Michelle Mojares

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

5:00-6:30pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-WH

Norman Power

Katy Podolan

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

7:30-9:00pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-GR

Jake Zammit

Anne Kennedy

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

6:30-8:00pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-WH

Christos K / Norman Power

Adam Larky

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

8:00-9:30pm

11v11

2002

U17G

UFC 02G-GR

Jake Zammit

Christy Endrud

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

8:00-9:30pm

11v11

2001

U18G

UFC 01G-GR

Jake Zammit

Patty Sharkey

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

5:00-6:30pm

11v11

2001

U18G

UFC 01G-WH

Christos Karatsikakis

Kelly Williams

Ultimate Fld #1

Tue /Thur

8:00-9:30pm

11v11

2000

U19G

UFC 00G-GR

Christos K / Norman Power

Cecille Pisano

Ultimate Fld #1

Mon / Wed

8:00-9:30pm

GOALKEEPING 

 

U08 (2011) - U12 (2007)

Coach Ludin Gonzales

 

Derby

Monday

5:30-7:00pm

 

U13 (2006) - U19 (2000)

Coach Ludin Gonzales

 

Derby

Wednesday

5:30-7:00pm

 

U08 (2011) -  U12 (2007)

Coach Craig Doble

 

Derby

Tuesday

5:00-6:30pm

 

U13 (2006) - U19 (2000)

Coach Craig Doble

 

Derby

Thursday

5:00-6:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* time allowing for coach to travel to next practice session