skip navigation

Winter Practice Times / Locations

Winter 1 Training Times

Field FORMAT

BIRTH YEAR

Age

TEAM NAME

2018/19 COACH

2018/19 TEAM MANAGER

WINTER PRACTICE DAY

WINTER PRACTICE TIME

4v4

2012

U07B

United FC KS- 12B-GR

Alec Hickman

 

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2011

U08B

United FC KS- 11B-GR

Tom Meares

Amanda Bussa

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-GR

John Bache

Kelly Smith 

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-WH

Tom Meares

Wendy Hipsky 

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-BLK

Alex Garner

Kate Jardine

Wednesday

5:00-6:30pm

9v9

2009

U10B

United FC 09B-GR

John Bache

Matt Wind

Tuesday

6:30-8:00pm

7v7

2009

U10B

United FC 09B-WH

Alex Garner

Erik Edoff

Wednesday

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11B

UFC 08B-GR

John Bache

Kristen Rondeau

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11B

UFC 08B-WH

John Bache

Cheryl Morey

Monday

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11B

United FC 08B-BLK

Tom Meares

David Kincaid

Wednesday

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-GR

Greg Perkins

Joe Pawlowski

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-RED

Greg Perkins

Chad Krueger

Tuesday

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLUE

Alex Garner

Ken Sachs

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLK

Norman Power

Monica Hawes

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-GR

Greg Perkins

Brandy Stice

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-WH

Craig Doble

Sofia Bourkoulas

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-GR

Greg Perkins

Kim Miesel

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-WH

Craig Doble

Joe Pawlowski

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2004

U15B

UFC 04B-GR

Craig Doble

April Hornyak

Tuesday

8:00-9:30pm

11v11

2004

U15B

UFC 04B-WH

Jake Zammit

Tammy Velthoven

Thursday

8:00-9:30pm

11v11

2003

U16B

UFC 03B-GR

Jake Zammit

Mike Richardson

Wednesday

8:00-9:30pm

11v11

2003

U16B

UFC 03B-WH

Jake Zammit

Dale Inda

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2002

U17B

UFC 02B-GR

Craig Doble

Josh Bennett

Wednesday

8:00-9:30pm

Field FORMAT

BIRTH YEAR

Age

TEAM NAME

2018/19 COACH

2018/19 TEAM MANAGER

WINTER PRACTICE DAY

WINTER PRACTICE TIME

4v4

2012

U07G

United FC KS 12G-GR

Alec Hickman

 

Monday

5:00-6:30pm

7v7

2011

U08G

United FC KS 11G-GR

Alec Hickman

Kate Ordway

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-GR

Mark Hanna

Heather Slapak

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-WH

Tony Boos

Lisa Birkett

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-GR

Mark Hanna

Amy Drouillard

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-WH

Mark Hanna

Jen Benavides

Monday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-BLK

Alex Garner

Michelle Duncan

Tuesday

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11G

UFC 08G-GR

Jessica Muftari

Jessica Schwartz

Tuesday

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-RED

Jessica Muftari

Cristine Salkowski

Tuesday

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-BLUE

Mark Hanna

Nic Farquhar

Monday

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12G

UFC 07G-GR

Jamie Huff

Erik Edoff

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12G

United FC 07G-WH

Mark Camaj

Amy Drouillard

Monday

5:00-6:30pm

11v11

2006

U13G

UFC 06G-GR

Mark Camaj

Robin Riutta

Wednesday

5:00-6:30pm

11v11

2006

U13G

United FC 06G-WH

Jamie Huff

Brooke Keith

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-GR

Mark Camaj

Jeni Beckeman

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-WH

Mark Camaj

Miea Loiselle

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-GR

Jake Zammit

Michelle Mojares

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-WH

Norman Power

Katy Podolan

Tuesday

8:00-9:30pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-GR

Jake Zammit

Anne Kennedy

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-WH

Christos K / Norman P

Adam Larky

Wednesday

8:00-9:30pm

11v11

2002

U17G

UFC 02G-GR

Jake Zammit

Christy Endrud

Tuesday

8:00-9:30pm

11v11

2001

U18G

UFC 01G-GR

Jake Zammit

Patty Sharkey

Monday

8:00-9:30pm

11v11

2001

U18G

UFC 01G-WH

Christos Karatsikakis

Kelly Williams

Monday

8:00-9:30pm

11v11

2000

U19G

UFC 00G-GR

Christos K / Norman P

Cecille Pisano

Thursday

8:00-9:30pm

 

 

 

GOALKEEPING

 

 

 

 

 

 

 

ALL AGES

Coach Craig/Coach Ludin

 

Wednesday

8:00-9:30pm

 

 

 

ALL AGES

Coach Craig/Coach Ludin

 

Thursday

8:00-9:30pm

Training Times (By Day)

Field FORMAT

BIRTH YEAR

Age

TEAM NAME

2018/19 COACH

2018/19 TEAM MANAGER

WINTER PRACTICE DAY

WINTER PRACTICE TIME

4v4

2012

U07B

United FC KS- 12B-GR

Alec Hickman

 

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLUE

Alex Garner

Ken Sachs

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11B

UFC 08B-GR

John Bache

Kristen Rondeau

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-GR

Greg Perkins

Joe Pawlowski

Monday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-WH

Mark Hanna

Jen Benavides

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12G

UFC 07G-GR

Jamie Huff

Erik Edoff

Monday

5:00-6:30pm

9v9

2007

U12G

United FC 07G-WH

Mark Camaj

Amy Drouillard

Monday

5:00-6:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

9v9

2008

U11B

UFC 08B-WH

John Bache

Cheryl Morey

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-GR

Greg Perkins

Kim Miesel

Monday

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-BLUE

Mark Hanna

Nic Farquhar

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13G

United FC 06G-WH

Jamie Huff

Brooke Keith

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-WH

Mark Camaj

Miea Loiselle

Monday

6:30-8:00pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-GR

Jake Zammit

Michelle Mojares

Monday

6:30-8:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

11v11

2001

U18G

UFC 01G-GR

Jake Zammit

Patty Sharkey

Monday

8:00-9:30pm

11v11

2001

U18G

UFC 01G-WH

Christos Karatsikakis

Kelly Williams

Monday

8:00-9:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

7v7

2010

U09B

United FC 10B-GR

John Bache

Kelly Smith 

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-WH

Tom Meares

Wendy Hipsky 

Tuesday

5:00-6:30pm

4v4

2012

U07G

United FC KS 12G-GR

Alec Hickman

 

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-GR

Mark Hanna

Heather Slapak

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09G

United FC 10G-WH

Tony Boos

Lisa Birkett

Tuesday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-BLK

Alex Garner

Michelle Duncan

Tuesday

5:00-6:30pm

9v9

2008

U11G

United FC 08G-RED

Jessica Muftari

Christine Salkowski

Tuesday

5:00-6:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

9v9

2009

U10B

United FC 09B-GR

John Bache

Matt Wind

Tuesday

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12B

UFC 07B-RED

Greg Perkins

Chad Krueger

Tuesday

6:30-8:00pm

9v9

2007

U12B

United FC 07B-BLK

Norman Power

Monica Hawes

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14B

UFC 05B-WH

Craig Doble

Joe Pawlowski

Tuesday

6:30-8:00pm

9v9

2008

U11G

UFC 08G-GR

Jessica Muftari

Jessica Schwartz

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2005

U14G

UFC 05G-GR

Mark Camaj

Jeni Beckeman

Tuesday

6:30-8:00pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-GR

Jake Zammit

Anne Kennedy

Tuesday

6:30-8:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

11v11

2004

U15B

UFC 04B-GR

Craig Doble

April Hornyak

Tuesday

8:00-9:30pm

11v11

2004

U15G

UFC 04G-WH

Norman Power

Katy Podolan

Tuesday

8:00-9:30pm

11v11

2002

U17G

UFC 02G-GR

Jake Zammit

Christy Endrud

Tuesday

8:00-9:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

7v7

2011

U08B

United FC KS- 11B-GR

Tom Meares

Amanda Bussa

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2010

U09B

United FC 10B-BLK

Alex Garner

Kate Jardine

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2011

U08G

United FC KS 11G-GR

Alec Hickman

Kate Ordway

Wednesday

5:00-6:30pm

7v7

2009

U10G

United FC 09G-GR

Mark Hanna

Amy Drouillard

Wednesday

5:00-6:30pm

11v11

2006

U13G

UFC 06G-GR

Mark Camaj

Robin Riutta

Wednesday

5:00-6:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

9v9

2008

U11B

United FC 08B-BLK

Tom Meares

David Kincaid

Wednesday

6:30-8:00pm

7v7

2009

U10B

United FC 09B-WH

Alex Garner

Erik Edoff

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-GR

Greg Perkins

Brandy Stice

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2006

U13B

UFC 06B-WH

Craig Doble

Sofia Bourkoulas

Wednesday

6:30-8:00pm

11v11

2003

U16B

UFC 03B-WH

Jake Zammit

Dale Inda

Wednesday

6:30-8:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

11v11

2003

U16B

UFC 03B-GR

Jake Zammit

Mike Richardson

Wednesday

8:00-9:30pm

11v11

2002

U17B

UFC 02B-GR

Craig Doble

Josh Bennett

Wednesday

8:00-9:30pm

11v11

2003

U16G

UFC 03G-WH

Christos K / Norman P

Adam Larky

Wednesday

8:00-9:30pm

 

GOALKEEPING ALL AGES

 

 

Coach Craig/Coach Ludin

 

Wednesday

8:00-9:30pm

 

 

 

 

 

 

 

 

11v11

2004

U15B

UFC 04B-WH

Jake Zammit

Tammy Velthoven

Thursday

8:00-9:30pm

11v11

2000

U19G

UFC 00G-GR

Christos K / Norman P

Cecille Pisano

Thursday

8:00-9:30pm

 

GOALKEEPING ALL AGES

 

 

Coach Craig/Coach Ludin

 

Thursday

8:00-9:30pm